For full specifications of this product please visit the SHURE site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
If you’ve ever heard someone sing or speak into a live microphone, there’s an excellent chance it was an SM58. Rock stars. Pop idols. Comedians. Presidents. Popes. Immortal words have passed through its iconic grille for generations. And with engineering and durability that set the world standard, it’s sure to keep turning up at legendary performances.
For full specifications of this product please visit the APUTURE site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The all-new Light Storm 600c Pro is Aputure’s first-ever RGBWW Bowens Mount LED. Featuring our tried-and-true color technology, and familiar Light Storm design, the LS 600c Pro completes the LS 600 series trifecta, finally bringing full color functionality to our modifiable point-source line-up, so you can shape your color to your scene.
KEY FEATURES
| CCT | 2,300K – 10,000K |
| CRI | 95 |
| TLCI | 98 |
| CQS | 96 |
| SSI (D56) | 74 |
| SSI (Tungsten) | 85 |
| TM-30 RF (Average) | 93 |
| TM-30 RG (Average) | 100 |
| Beam Angle (No Accessories) | 93° |
| LS 600 Series Hyper Reflector | 62° |
| BM1215 Bowens Mount Hyper Reflector (Narrow) | 23° |
| BM1230 Bowens Mount Hyper Reflector (Medium) | 53° |
| BM1245 Bowens Mount Hyper Reflector (Wide) | 69° |
| F10 Fresnel | 25-70° |
| Lumens | 35,686lm |
| Max Power Output | 600W |
| Max Power Consumption | 720W |
| Max Operating Current | 8A |
| Operating Voltage (Power Supply) | 100V~240V, 50Hz/60Hz |
| Operating Voltage (Battery) - V-Mount / Gold Mount (Two Batteries) - Half Output | 12.5V-16.8V (14.4V/15A) 22V-33.6V (26V/8.5A, 28.8V/7.5A) |
| Operating Voltage (Battery) - V-Mount / Gold Mount (Two Batteries) - Full Output | 22V-33.6V (26V/18A, 28.8V/16A) |
| 3-Pin XLR (48V DC) | 48V/15A |
| Operating Temperature | -20°C ~ 45°C / -4°F ~ 113°F |
| Dimming | 0-100%; Linear, Exponential, Logarithmic, S- Curve |
| Control Methods | On-board, Sidus Link App, 16-bit DMX512, Art- net & sACN via etherCON, LumenRadio CRMX |
| Wireless Operating Range (Bluetooth) | =80m |
| Wireless Operating Range (LumenRadio) | =100m |
| Screen Type | LCD |
| Firmware Upgradeable | USB (FAT16/FAT32), Sidus Link |
| Cooling Method | Active Cooling |
| Head Cable | 7-Pin Weatherproof Head Cable (7.5m) |
| Max Head Cable Length | 7.5m |
| Power Cable | Neutrik® powerCON TRUE1 TOP AC Cable (6m) |
| Construction Material | Magnesium Alloy |
| Weather Resistance | Dust & Water Resistant |
| Accessory Mount | Bowens Mount |
| Tilt Angle | 360° |
| Mounting | 16mm / 28mm | 0.625in / 1.125in (Dual Junior/Baby Pin) |
| Carrying Case | Telescoping Handle, Wheels |
| Estimated LED Lifetime (L70) | 50,000H |
| Est. Max Flicker-Free FPS | 2,000 FPS |
| Certifications | CE, FCC, ROHS, KC, NCC, PSE, BIS |
| Lamp Head w/ Yoke | 5.86 kg / 12.92lbs |
| Control Box | 5.21 kg / 11.48lbs |
| Lightning Clamp | 670g / 1.48lbs |
| Rolling Case (Filled) | 14.36 kg / 31.66 kg |
| Lamp Head w/o Yoke | 30.2x22.2x15cm/11.9x8.74x5.9in |
| Lamp Head w/ Yoke | 45.3x26.7x15cm/17.8x10.5x5.9in |
| Control Box | 36.6 x 19.7 x 15.6cm / 14.4 x 7.7 x 6.1in |
| Lightning Clamp | 10.35 x 8.74 x 12.5cm / 4.07 x 3.44 x 4.92in |
| Rolling Case | 59x40x35.5cm/23.2x15.7x14in |
For full specifications of this product please visit the Clear-Com site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
Built around a large-format 4K version of the original ALEXA sensor, the ARRI ALEXA Mini LF (LPL) camera offers native 4K recording in three sensor modes, with ARRIRAW or ProRes recording in LF Open Gate, LF 16:9, or LF 2.39:1 mode.
The ALEXA Mini LF combines large-format resolution with an optimal pixel size for excellent image quality producing vivid, nuanced images with natural skin tones and smooth bokeh.
The ALEXA Mini LF is designed with ARRI’s LPL lens mount that has been optimized for large-format capture and is compatible with all PL-mount lenses with the use of a PL-to-LPL adapter. A wider diameter and shorter flange focal depth than the original ARRI PL mount enable LPL-mount lenses to be smaller and lighter than earlier large-format optics.
For full specifications of this product please visit the SONY site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The UWP-D27 is a complete wireless audio package that’s ideal for on-camera interviews, live presentations and other applications where you need to capture crisp, clear sound with minimum fuss.
The ECM-V1BMP omni-directional lavalier microphone connects to the light, compact UTX-B40 bodypack transmitter that’s worn by an interviewee. Audio is transmitted wirelessly to the URX-P41D 2-channel portable receiver, with quick and easy wireless pairing between transmitter and receiver.
An optional Multi Interface Shoe Adaptor simplifies audio recording with compatible Sony cameras and handheld camcorders.
KEY FEATURES
Please refer to the appropriate manual clicking HERE
For full specifications of this product please visit the RODE site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The VideoMic Me-L is high-quality microphone for iOS mobile devices, designed to give you incredible audio when shooting video. The microphone's directionality reduces surrounding noises to focus on exactly what you're filming, ensuring your videos sound clear and intelligible. The 3.5mm jack provides a headphone output for audio monitoring and playback. The VideoMic Me-L comes with a mic clip to ensure the mic is secure and a furry windshield suitable for filming in outdoor and adverse weather conditions.
KEY FEATURES
For full specifications of this product please visit the PANASONIC site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The AW-RP150 will be the newest remote camera controller to compliment Panasonic's comprehensive professional PTZ camera lineup.
It has the same great functionality of the AW-RP120 and AW-RP50, and joins the lineup with significant improvements over those models, including a new one-hand operation joystick (controlling PTZ or Focus) and a large touch-panel LCD screen for monitoring and menu setting.
KEY FEATURES
For full specifications of this model of products please visit the IDX site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The VL-4Se is a fully simultaneous 4-channel charger, housed in a high-impact, polycarbonate
KEY FEATURES
| Input Voltage: | AC 100-240V 50/60Hz |
| Power Consumption: | 220VA max |
| Quick Charge Current: | Li-ion: 2.7A (4 channels), 3A (1-3 channels) |
| Quick Charge System: | Li-ion: Constant current/Constant voltage |
| Pre-Charge Current: | 140-300mA approx |
| Operating Temperature: | 32°F ~ 104°F |
| Dimensions: | 6.14(W) x 6.02(H) x 11.34(D) inches |
| Weight: | 5.95 lbs approx. |
Capture the finest details in 4k (Full HD 4x resolution , QFHD: 3840 x 2160). This camcorder allows incredibly high resolution, to produce vibrant and extremely realistic images. What’s more, the blazingly fast image processor is the same one employed in professional Sony models, making it possible to record 30p movies at the camera’s full resolution for incredibly smooth and sharp playback, with no loss in realism, even when panning the camera and shooting moving.
For full specifications of this product please visit the SHURE site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
Inspired by the legendary SM7B, the MV7 is a dynamic microphone with both USB and XLR outputs for use with computers and professional interfaces alike. Connect via USB and explore additional set-up features and Auto Level Mode within our ShurePlus™ MOTIV app, to control your vocal tone, and distance from the microphone. With Auto Level Mode, you can let the microphone do the work for you.
For full specifications of this product please visit the RODE site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The Wireless GO is an ultra-compact wireless microphone system that is unique in its clip’n’go versatility and incredibly compact form-factor. The transmitter features an in-built omnidirectional condenser capsule and can be used as a clip-on mic or with a RØDE lavalier, sending crystal-clear, broadcast-grade audio via 2.4GHz digital transmission to the on-camera receiver. It’s the perfect wireless mic solution for content creators in all disciplines: filmmakers, on-camera presenters, newsgatherers, vloggers and more.
Small package. Big Result
The Wireless GO system is the epitome of a ‘small wireless microphone’. Both the transmitter (TX) and receiver (RX) weigh only 31g each. The TX works as a discreet clip-on microphone or as the world’s smallest beltpack for a RØDE lavalier microphone – perfect for content creation, filmmaking, on-camera or onstage presentation, vlogging, YouTubing, livestreaming and more.
Professional Sound. Easy to use.
The Wireless GO system auto-pairs in under three seconds and transmits via RØDE’s Series III digital 2.4GHz transmission, which is optimised for shorter range operation in dense RF and Wi-Fi environments, but also offers an impressive line-of-sight range of 70m. There is a 3-stage gain control to tailor your output precisely to your camera or recording device and a handy battery-saver mode. The in-built lithium-ion batteries last up to 7 hours and are charged via USB-C.
All-in-One for run 'n'gun
The TX features an in-built omnidirectional condenser microphone that delivers broadcast-grade audio and can also be used with any lavalier mic via the 3.5mm TRS input. The RX features a dual-purpose clip that can either clip onto clothes or a camera strap or slide securely into your camera’s cold shoe. Ultra-compact, super-lightweight and incredibly versatile.
KEY FEATURES