Professional 4K PTZ camera designed for broadcast, corporate, and house of worship environments. The BRC-X400 is a "Broadcast" workhorse built for versatility and extreme zoom range.
Key Specifications:
For full specifications of this model of products please visit the IDX site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The CUE-H135 V-Mount battery answers to the power demands of digital cinematography and broadcast cameras where high current loads of 10.5A/135W are needed.
The CUE-H135 provides a robust 134Wh capacity with the ability to comfortably handle 10.5A/135W loads, as well as a single built-in D-Tap output capable of taking a 80W load for powering ancillary accessories.
*Not compatible with D-Tap charging
KEY FEATURES
| Capacity: | 134Wh (14.8V/ 9.03Ah) |
| Max Output Voltage: | 16.8V DC |
| Nominal Voltage: | 14.8V DC |
| Max Discharge Current: | 10.5A‡ |
| D-Tap: | 80W each |
| End Voltage: | 11.2V |
| Battery Protection: | Over charge, Over discharge, Over current |
| Ambient Temperature: | To charge: 32°F ~ 104°F (50°F ~ 86°F recommended) To discharge: -4°F ~ 113°F (50°F ~ 104°F recommended) To store: -4°F ~ 113°F (less than 1 month) |
| Dimensions: | 3.82(W) x 5.75(H) x 2.32(D) inches |
| Weight: | 1.92 lbs approx. |
| ‡ may vary depending on the operating temperature |
For full specifications of this model of products please visit the IDX site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
IPL-150 is the newest stackable battery solution for digital cinema cameras where infinite runtimes are required. With 143Wh capacity, the IPL-150 meets the passenger aircraft carry-on limit and can still provide mobile power to cine-style cameras such as the ARRI ALEXA Mini and RED Monstro all day long if needed. The IPL-150 also includes two on-battery D-Taps and USB outputs to power accessories such as monitors, lights, wireless receivers, tablets, phones, etc. Also, V-Torch LED for use in dark environments and SMBus to display battery info via viewfinder on cameras such as ARRI and RED.
*Compatible with VL-DT1 for D-Tap charging
KEY FEATURES
| Capacity: | 143Wh (14.4V/ 9.9Ah) |
| Max Output Voltage: | 16.8V DC |
| Nominal Voltage: | 14.4V DC |
| Max Discharge Current: | 11.3A (14A when linked)‡ |
| D-Tap: | 80W each |
| USB: | DC 5.0V /2.3A |
| End Voltage: | 11V |
| Battery Protection: | Reverse charge, Over charge, Over discharge, Over current, Thermal protection |
| Ambient Temperature: | To charge: 32°F ~ 104°F (50°F ~ 86°F recommended) To discharge: -4°F ~ 113°F (50°F ~ 104°F recommended) To store: -4°F ~ 122°F (less than 1 month) |
| Dimensions: | 3.5(W) x 4.7(H) x 3.4(D) inches |
| Weight: | 2.14 lbs approx. |
| ‡ may vary depending on the operating temperature |
For full specifications of this product and all its variations (sizes, accessories, etc.), please visit the MOVMAX SLIDER site by clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The Movmax Slider Elite provides filmmakers with the ability to achieve smooth and controlled camera movements, enhancing the quality and cinematic appeal of their shots. The slider can be matched with 150mm/100mm bowl, Mitchell mount, and 360 multi-function adapter to ensure the camera is firmly and durable.
KEY FEATURES
Maximum weight capacity: 55lbs
Quiet, smooth, and stable, high precision rails
5 rail lengths available
Tracking carriage for Mitchell, bowl or euro-adapter mounts
Side expansion mode, suitable for tripod, light stand apple box and Euro-adapter mounts
Silent pulley system generates no noise so as not to interfere with recording
Equipped with track bagsingle-handedly one drag and go
The rail and the pulley are specifically designed to make shooting smooth and delicate,
resulting in super stable footage
WHAT'S IN THE BOX
1x Movmax Slider Elite
2x Light Stands
1x 100mm Bowl
1x Track Pack
Check the MOVMAX Slider video
For full specifications of this product please visit the Clear-Com site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The FSII-TCVR-24 is an active transceiver antenna for the FSII-BP24 beltpacks. The antenna can be locally powered or powered via the FSII base station or matrix on shorter connections (less than 1000 ft). The FSII-TCVR-24 has a mount for wall or microphone stand. A blue status light is visible from either mounting orientations. When mixed with FSII-TCVR-19 antennas, a single radio space can support up to 65-90 FreeSpeak II 1.9 GHz or 2.4 GHz beltpacks.
KEY FEATURES
For full specifications of this product please visit the SHURE site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
PGX-D Digital offers wireless audio that sounds like wired, rock-solid RF performance, and simple setup and operation for small clubs and venues.
For full specifications of this model and all other Decklink products please visit Blackmagicdesign site clicking HERE
Work with any video format and resolution that you need! DeckLink cards let you capture from cameras, decks and live feeds directly into editing, effects and design software applications such as DaVinci Resolve. Depending on the model you choose, DeckLink cards support the complete range of formats used in today’s high end film, television and commercial post production. You get 12-bit RGB support and 4:4:4 image quality for deep color and high dynamic range work, high frame rate support of up to 60 frames per second, stereoscopic 3D and more! There are DeckLink models to support either file or tape based workflows for perfect monitoring in editing and grading suites using professional SDI monitors, HDMI televisions and even digital cinema projectors.
DeckLink 8K Pro is an advanced Generation 3, 8 lane PCI Express capture and playback card designed for high resolution 8K workflows. Featuring four 12G-SDI connections, DeckLink 8K Pro supports all SD, HD, Ultra HD, 4K DCI, 8K and 8K DCI formats. In addition to 8K, the four 12G-SDI connections can be configured for true multi channel capture and playback of 4 different video streams at any format or frame rate up to 4K DCI 60p using the free DeckLink SDK. DeckLink 8K Pro works in 8 and 10-bit YUV 4:2:2, as well as 10 and 12-bit RGB 4:4:4 You also get full Rec. 2020 support for deep color and true digital cinema quality images! The bi-directional 12G-SDI connections can be used for quad link 8K, single or dual link 4K, Ultra HD, HD and even SD. You can even capture and playback simultaneously!
For full specifications of this product please visit the SHURE site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
If you’ve ever heard someone sing or speak into a live microphone, there’s an excellent chance it was an SM58. Rock stars. Pop idols. Comedians. Presidents. Popes. Immortal words have passed through its iconic grille for generations. And with engineering and durability that set the world standard, it’s sure to keep turning up at legendary performances.
For full specifications of this product please visit the APUTURE site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The all-new Light Storm 600c Pro is Aputure’s first-ever RGBWW Bowens Mount LED. Featuring our tried-and-true color technology, and familiar Light Storm design, the LS 600c Pro completes the LS 600 series trifecta, finally bringing full color functionality to our modifiable point-source line-up, so you can shape your color to your scene.
KEY FEATURES
| CCT | 2,300K – 10,000K |
| CRI | 95 |
| TLCI | 98 |
| CQS | 96 |
| SSI (D56) | 74 |
| SSI (Tungsten) | 85 |
| TM-30 RF (Average) | 93 |
| TM-30 RG (Average) | 100 |
| Beam Angle (No Accessories) | 93° |
| LS 600 Series Hyper Reflector | 62° |
| BM1215 Bowens Mount Hyper Reflector (Narrow) | 23° |
| BM1230 Bowens Mount Hyper Reflector (Medium) | 53° |
| BM1245 Bowens Mount Hyper Reflector (Wide) | 69° |
| F10 Fresnel | 25-70° |
| Lumens | 35,686lm |
| Max Power Output | 600W |
| Max Power Consumption | 720W |
| Max Operating Current | 8A |
| Operating Voltage (Power Supply) | 100V~240V, 50Hz/60Hz |
| Operating Voltage (Battery) - V-Mount / Gold Mount (Two Batteries) - Half Output | 12.5V-16.8V (14.4V/15A) 22V-33.6V (26V/8.5A, 28.8V/7.5A) |
| Operating Voltage (Battery) - V-Mount / Gold Mount (Two Batteries) - Full Output | 22V-33.6V (26V/18A, 28.8V/16A) |
| 3-Pin XLR (48V DC) | 48V/15A |
| Operating Temperature | -20°C ~ 45°C / -4°F ~ 113°F |
| Dimming | 0-100%; Linear, Exponential, Logarithmic, S- Curve |
| Control Methods | On-board, Sidus Link App, 16-bit DMX512, Art- net & sACN via etherCON, LumenRadio CRMX |
| Wireless Operating Range (Bluetooth) | =80m |
| Wireless Operating Range (LumenRadio) | =100m |
| Screen Type | LCD |
| Firmware Upgradeable | USB (FAT16/FAT32), Sidus Link |
| Cooling Method | Active Cooling |
| Head Cable | 7-Pin Weatherproof Head Cable (7.5m) |
| Max Head Cable Length | 7.5m |
| Power Cable | Neutrik® powerCON TRUE1 TOP AC Cable (6m) |
| Construction Material | Magnesium Alloy |
| Weather Resistance | Dust & Water Resistant |
| Accessory Mount | Bowens Mount |
| Tilt Angle | 360° |
| Mounting | 16mm / 28mm | 0.625in / 1.125in (Dual Junior/Baby Pin) |
| Carrying Case | Telescoping Handle, Wheels |
| Estimated LED Lifetime (L70) | 50,000H |
| Est. Max Flicker-Free FPS | 2,000 FPS |
| Certifications | CE, FCC, ROHS, KC, NCC, PSE, BIS |
| Lamp Head w/ Yoke | 5.86 kg / 12.92lbs |
| Control Box | 5.21 kg / 11.48lbs |
| Lightning Clamp | 670g / 1.48lbs |
| Rolling Case (Filled) | 14.36 kg / 31.66 kg |
| Lamp Head w/o Yoke | 30.2x22.2x15cm/11.9x8.74x5.9in |
| Lamp Head w/ Yoke | 45.3x26.7x15cm/17.8x10.5x5.9in |
| Control Box | 36.6 x 19.7 x 15.6cm / 14.4 x 7.7 x 6.1in |
| Lightning Clamp | 10.35 x 8.74 x 12.5cm / 4.07 x 3.44 x 4.92in |
| Rolling Case | 59x40x35.5cm/23.2x15.7x14in |
For full specifications of this product please visit the Clear-Com site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
Built around a large-format 4K version of the original ALEXA sensor, the ARRI ALEXA Mini LF (LPL) camera offers native 4K recording in three sensor modes, with ARRIRAW or ProRes recording in LF Open Gate, LF 16:9, or LF 2.39:1 mode.
The ALEXA Mini LF combines large-format resolution with an optimal pixel size for excellent image quality producing vivid, nuanced images with natural skin tones and smooth bokeh.
The ALEXA Mini LF is designed with ARRI’s LPL lens mount that has been optimized for large-format capture and is compatible with all PL-mount lenses with the use of a PL-to-LPL adapter. A wider diameter and shorter flange focal depth than the original ARRI PL mount enable LPL-mount lenses to be smaller and lighter than earlier large-format optics.