For full specifications of this model of products please visit the IDX site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The VAL-4Si is one of the most advanced chargers on the market, capable of charging up to 4 batteries simultaneously.
Monitoring the status of each individual battery is an LCD display and control panel located on the front of the unit. Joined with IDX’s BMS software, the VAL-4Si – via PC interface – provides battery data on history and condition of the batteries as a means to help manage and extend overall battery life.
The VAL-4Si is a multi-chemistry charger, charging NP-style batteries and additional ENDURA batteries using optional cable assemblies.
KEY FEATURES
| Input Voltage: | AC 100-240V 50/60Hz |
| Power Consumption: | 310VA max |
| Quick Charge Current: | Li-ion: 2.3A (4 channels), 3A (1-3 channels) Ni-CD/Ni-MH: 1.9A (1-4 channels) |
| Quick Charge System: | Li-ion: Constant current/Constant voltage Ni-CD/Ni-MH: Constant current |
| Pre-Charge Current: | 360mA approx |
| Operating Temperature: | 14°F ~ 104°F |
| Dimensions: | 6.3(W) x 7.87(H) x 11.34(D) inches |
| Weight: | 9.7 lbs approx. |
| Included Accessories: | Battery Management Software, (1) USB cable |
| Optional Accessories: | A-E2NP, C-VAL2E |
For full specifications of this model of products please visit the Sennheiser site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
One-touch ease-of-use wireless audio set that utilizes a digital transmission to seamlessly link audio sources. Equipped with an ME2-II lavalier microphone, this elegant solution makes capturing dialogue on a DSLR easier than ever before while maintaining a reliable connection.
Wireless means never missing the moment. XS Wireless Digital brings great audio within reach; an ideal tool to effectively capture dialogue for videographers and mobile journalists alike. Compatible with any DSLR or mirrorless camera, XSW-D defines the term “plug-n-play” by way of its 3.5mm cables and included ME 2-ii lavalier. If you’re looking to enhance your workflow with clean and consistent audio, do so without the burden of a complex setup.
KEY FEATURES
One touch ease-of-use
2.4 GHz digital transmission for worldwide operation
75m range (250ft) in optimal conditions
Up to 5 hours battery life on a single charge
Switch between multiple transmitters linked to one receiver
Configure any combination of transmitters and receivers
Mute from either transmitter or receiver
For full specifications of this model of products please visit the IDX site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The VL-4X is a slim, lightweight, affordable 4-channel charger. Dual Simultaneous/Sequential feature charges up to 4 batteries total with any 2 simultaneously. The included AC adapter doubles as a 90W DC power supply
KEY FEATURES
| AC Adapter Input Voltage: | AC 100-240V 50/60Hz |
| AC Adapter: | YHY15006000 |
| Power Consumption: | 220VA max |
| Charge Current: | 1.9A/ max 2.7A |
| Charging Method: | Constant current/Constant voltage |
| DC Output: | 90W (via included AC adapter) |
| Operating Temperature: | 32°F ~ 104°F |
| Dimensions: | 3.56(W) x 6.96(H) x 9.84(D) inches |
| Weight (Charger): | 2.42 lbs approx. |
| Weight (AC Adapter): | 0.99 lbs approx. |
For full specifications of this model of products please visit the Panasonic site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The LUMIX GH6 with a 25.2-MP Live MOS Sensor without LPF (low-pass filter) increases effective pixel count by more than 20% for high-resolution, high-speed signal readout and wide dynamic range. The image processor with doubled processing speed integrates New Intelligent Detail Processing, New 2D Noise Reduction, and High Precision 3D Noise Reduction for video.
KEY FEATURES
The category-defining camera—powerful, reliable, unlimited—now with higher resolution and bit rates than ever before, even more robust image stabilization, and other important upgrades for pro-level quality
Higher Resolution and Bit Rates than Ever Before: 25MP Sensor and Venus Engine with 100MP Hand-Held High Resolution Shot; 5.7K 60p, 4K 120p 10-bit video and all recording modes are no time limit
Incredible Image Quality and Versatility: Internal recording in Apple ProRes 422 HQ and 422 to deliver high image quality at low compression; Pre-installed V-Log/V-Gamut and +13-stops of dynamic range with Dynamic Range Boost
Unbelievably Stable, Even in Low Light: Powerful 5-axis Dual I.S. 2 provides up to 7.5-stops of correction; Full-HD High frame rate video at 300fps (12.5x) slow motion
For full specifications of this model of products please visit the Panasonic site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
Featuring V-LOG / V-Gamut with 14+ stops of dynamic range, 3:2 6K/24p full-frame capture, 10-bit Cinema 4K/4K 60p/50p recording, and unlimited recording time, the LUMIX S1H is the new full-frame mirrorless camera package that finally helps you deliver the cinematic video you've been dreaming of.
KEY FEATURES
Newly Designed Full Frame Sensor - 24.2MP full-frame MOS sensor offers a wide dynamic range and sharp, natural expression at high sensitivity settings.
6K 10-bit Video - Includes full-area 3:2 6K/24p, C4K(4096 x 2160) and Anamorphic modes.
Dual Native ISO - Offers the advantages of very high sensitivity for low-light shoots while suppressing noise levels, allowing the camera to switch from a standard sensitivity to a higher sensitivity with almost no noise degradation.
V-LOG / V-Gamut - Features a wider 14+ stops of dynamic range, which are compatible with the Cinema VariCam Look, to capture everything from shadows to highlights.
Rugged Mirrorless Camera Design - Dust/splash/freeze-resistant design withstands heavy field use under harsh conditions for high mobility.
For full specifications of this product please visit the Clear-Com site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The AC50 is a battery charger for the BAT50 batteries. The AC50 can charge up to four BAT50s simultaneously with additional reserve slots for four extra batteries. Red, Yellow and Green LED lights indicate whether the batteries are charging, the slot is empty or the batteries are fully charged, respectively. Charge time is 2.5 hours.
KEY FEATURES
For full specifications of this model of products please visit the IDX site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The DUO-C150 is the ideal compact battery solution for digital cinema cameras and camera stabilizer systems where long runtimes are required.
With 143Wh capacity, the DUO-C150 meets the passenger aircraft carry-on limit and can still provide mobile power to cine-style cameras such as the ARRI ALEXA Mini and RED Weapon effortlessly for extended periods at a time.
The DUO-C150 also includes two on-battery D-Taps and USB outputs to power accessories such as monitors, lights, wireless receivers, tablets, phones and more. Also, V-Torch LED for use in dark environments and SMBus to display battery info via viewfinder on cameras such as ARRI and RED.
KEY FEATURES
| Capacity: | 143Wh (14.4V/ 9.9Ah) |
| Max Output Voltage: | 16.8V DC |
| Nominal Voltage: | 14.4V DC |
| Max Discharge Current: | 14A‡ |
| D-Tap: | 80W each |
| USB: | DC 5.0V /2.3A |
| End Voltage: | 11V |
| Battery Protection: | Reverse charge, Over charge, Over discharge, Over current, Thermal protection |
| Ambient Temperature: | To charge: 32°F ~ 104°F (50°F ~ 86°F recommended) To discharge: -4°F ~ 113°F (50°F ~ 104°F recommended) To store: -4°F ~ 122°F (less than 1 month) |
| Dimensions: | 3.82(W) x 5.75(H) x 2.32(D) inches |
| Weight: | 2.0 lbs approx. |
| ‡ may vary depending on the operating temperature |
For full specifications of this product please visit the Clear-Com site clicking HERE
KEY FEATURES
For full specifications of this product please visit the ARRI site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The perfect tool for your job - is a truly versatile camera that combines exceptional image quality and affordable CFast 2.0 workflows with an ergonomic design optimized for single-operator use and extended shoulder-mounted operation. Ready to pick up and shoot straight out of the camera bag, AMIRA is hardy enough to take anywhere and features in-camera grading with preloaded 3D LUTs, as well as 200 fps slow motion. The AMIRA ARRIRAW License Key enables in-camera 16:9 2.8K (2880 x 1620) MXF/ARRIRAW recording at frame rates of up to 48fps.
It is suitable for a great variety of production types, from TV drama and low-budget movies to nature films, sports coverage, commercials, reportage, branded content and multi-camera live TV. Wherever you are headed and whatever you need to shoot, let AMIRA be your companion.
For full specifications of this product please visit the RODE site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The smartLav+ is a broadcast-grade lavalier microphone with a TRRS connector for plugging directly into smartphones. Featuring a high-quality omnidirectional condenser capsule that is very forgiving when placing on talent, it delivers crisp, clear audio for a wide range of recording scenarios. It comes with a pop filter for minimising plosives and its 1.2m (4') Kevlar-reinforced shielded cable is extremely durable, ready to take on the rigours of any shoot. The smartLav+ is compatible with any audio app and has been designed to pair perfectly with the RØDE Reporter app.
KEY FEATURES