Lens not included
For full specifications of this product please visit the SONY site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
Despite its amazingly light 1.77-lb body, the FS5 is more than tough enough for the rigors of real-world shooting.
A magnesium chassis ensures high rigidity with ¼-inch screw holes on handle, top and bottom of the body to support mounting on a drone, gimbal, or in an underwater housing.
A detachable Smart Grip puts all of the FS5’s key functions at your fingertips and is easily adjusted with the press of a single button.
KEY FEATURES
However you want to shoot, the FS5 adapts to fit your style. A high resolution 0.39-inch OLED viewfinder enables precise manual focus and is perfectly offset for right-eye or left-eye viewing.
A 3.5-inch LCD screen can be attached in no less than nine different locations: three on top of the handle and another six on top of the body. And once attached, the positioning of the screen can be freely adjusted — for example, either beside the camera body or directly along the axis of the lens.
The FS5 is built around a high-sensitivity 4K Super35 Exmor™ CMOS Sensor that offers all the benefits of a large format sensor in combination with the exceptional image readout speeds required for 4K motion-picture shooting and super slow motion.
* RAW output with optional CBKZ-FS5RIF.
Sony’s a mount system offers unsurpassed compatibility with both Sony and third-party lenses. The FS5’s E-Mount can take cinema lenses and SLR lenses with a third-party adapter, as well as Sony’s E-mount and A-mount lenses. So whether buying new lenses, or making use of lenses you’ve already purchased, the FS5 makes it easy.
The FS5 features Sony’s unique built-in electronic variable Neutral Density (ND) filter, further expanding the depth of field capability of its large format sensor. Unlike conventional optical ND Filters, the electronic ND Filter on the FS5 can be controlled from 1/4 ND to 1/128 ND linearly. ND Filters can also be set to auto.* This makes the FS5 ideal for fast-moving shoots in changeable environments — there’s no need to change filters as lighting conditions change, and variable control makes it easy to keep depth of field under control.
*Requires Version 2.0 firmware or above.
Demand for HDR content is increasing and FS5 offers you a choice of two powerful workflows. Whichever option you choose, a phenomenal fourteen stops of exposure latitude ensures the highest fidelity in capturing highlights and details within shadows.
The FS5 offers High Frame Rate (HFR) cache recording at Full HD 10-bit 4:2:2 image quality and a frame rate of up to 240fps. The 8-second cache recording means no more mis-timed shots leading to extra takes. It also lets you pick out footage at exactly the point that you want. It is also possible to record 120fps with up to 16-second cache recording. Higher frame rates of 480fps and 960fps are also possible at specific resolutions. It is also possible to upgrade the FS5 for even greater creative flexibility.
*Paid upgrade. V4 firmware required.
**Paid upgrade. V2 or above firmware required
FS5 offers 9 pre-Programd Picture Profiles, including ones customized for S-Log2, S-Log3, plus a profile tuned to provide vibrant, high contrast visuals for creators who desire a DSLR-style look. Each profile can be individually adjusted to suit your specific requirements and switched between in seconds.
This proprietary Sony technology significantly extends your ability to get closer to a remote scene while preserving image quality. Once you’ve zoomed in at maximum optical magnification, By Pixel Super Resolution technology can enlarge the image by an additional 200% in Full HD. It is also compatible with fixed focal length lenses, so you can zoom into a scene while using a prime lens.

FS5 is all about choices. It’s our most affordable Super 35-mm camcorder, but it’s fully upgradeable. FS RAW in 4K or 2K with an external recorder for future-proof content. Continuous 120fps high frame rate recording in Full HD. MPEG HD422 and MPEG HD420 for broadcast applications. It’s easy to upgrade FS5 to meet almost any requirement. Also available is FS5 II, which has continuous 120fps HFR recording in Full HD and FS RAW output as standard plus features enhanced creative look.
To extend recording time and workflow flexibility, the FS5 is equipped with two SDXC/SDHC card slots. “RELAY” mode automatically switches recording from the first to the second memory card when the first is full, while “SIMUL” mode permits simultaneous recording to two memory cards (for example, to create an immediate back-up version). The FS5’s three start/stop buttons (on the grip, handle, and camcorder body) can independently start and stop recording on different memory cards while recording in “SIMUL” mode.
The FS5 takes advantage of Sony’s flexible Multi-Interface (MI) Shoe, which provides power, signal connections and coordinated on/off switching to compatible Sony accessories. For example, you can connect and control Sony wireless microphone systems such as the UWP-D11 or UWP-D12 or attach the HVL-LBPC light.*
*Accessories sold separately. HVL-LBPC light does not draw power from FS5.
The FS5 has two XLR connectors – so even if you remove the handle with its standard, easy-access XLR connector then a second on the body is still available, making it ideal for applications such as shooting in a confined space, such as a car interior, or when mounting on a gimbal.
Also available is FS5 II which has continuous 120fps HFR recording in Full HD and FS RAW output as standard plus an enhanced creative look.
For full specifications of this product please visit the SIGMA site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
ART LENS - Discover sophisticated optical performance and abundant expressive power
DVM60PRR/2 60-min DVC
Designedfor high definition recording and playback, this 2-pack of DVM60PRR/2premium digital video cassette (DVC) tapes are ideal for capturing themoment. Each tape provides 60 minutes of quality recording time andfeatures diamond-like carbon coating protective layer, which improvesdurability and helps prevent shedding and drop out.
For full specifications of this product please visit the Clear-Com site clicking HERhttps://www.clearcom.com/product/fsii-base-ii-5/E
PRODUCT DETAILS
The FSII-BASE-II is a base station for the wireless FreeSpeak II 1.9 GHz and 2.4 GHz active transceiver antennas and beltpacks. The FSII-BASE-II has four 2-wire connections for analog partyline connection, four 4-wire audio connections and four displays with soft keys. Dedicated stage announce (SA) output and program audio input are provided.
KEY FEATURES
For full specifications of this product please visit the Clear-Com site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The FreeSpeak Edge base station is a standalone 1RU device that provides extensive connectivity to a wide range of Clear-Com endpoints along with third-party Dante devices.
Built primarily to deploy digital audio connections and IP transceivers, the base station also provides support to FreeSpeak II and Edge beltpacks, 1.9 GHz E1 and IP transceivers*, and 2.4 GHz E1 transceivers.
Please refer to the Clear-Com AoIP Network Recommendations guide for additional switch settings and network characteristics.
*Note: A 1.9 GHz beltpack cannot roam between and E1 1.9 GHz transceiver and an IP 1.9 GHz transceiver. Beltpacks on each system can communicate through the base station.
KEY FEATURES
For full specifications of this product please visit the Clear-Com site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The BP410 is a rugged, light-weight, ergonomically designed beltpack. The BP410 operates in the license-free 2.4GHz frequency range and are used with the BS410 base station.
KEY FEATURES
For full specifications of this product please visit the APUTURE site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
| CCT | 2500K~7500K |
| CRI | =95 |
| TLCI | =98 |
| CQS | =96 |
| TM-30 RF (Average) | 94 |
| TM-30 RG (Average) | 102 |
| SSI (Tungsten) | =83 |
| SSI (D56) | =73 |
| Beam Angle (Half-Peak) | 35° |
| Field Angle | =180° |
| Max Power Output | 20W |
| Max Power Consumption | 25W |
| Operating Current | 1.05A |
| AC Power Supply | 24V |
| D-Tap Battery | 12~16.8v |
| Battery Grip | 12~16.8v, 24v |
| DC Input | (3m) DC |
| AC Power Cable | IEC C13 AC Power Cable (4m) |
| Operating Temperature | -10°C ~ 40°C / -4°F ~ 113°F |
| Control Methods | On-board, Sidus Link App, DMX |
| Connectivity | Bluetooth 5.0 (Sidus Mesh) |
| Bluetooth Operating Range | =80m / 262.5ft |
| Firmware Upgradeable | Sidus Link OTA |
| Display Type | OLED |
| Cooling Method | Natural Dissipation |
| Fabric control Grid | Yes |
| Mounting | 3/8 screw with locating pin *3; NATO Rail |
| Estimated LED Lifetime (L70) | 50,000 Hours |
| Estimated Color Shift Over Lifetime (CCT) | 2% over 6,000 Hours |
| Certifications | CE, FCC, cTUVus, KC, NCC, ROHS |
| Fixture | f4.2*60cm / f1.6*23.6in |
| Aperture | =180° |
| Carrying Case | 10*8*65cm / 3.9*3.1*25.6in |
| Fixture | 0.5kg/1.1lbs |
| Power Supply | 0.3kg / .66lbs |
For full specifications of this model of products please visit the Panasonic site clicking HERE
The X1500 is a small lightweight 4K 60p professional video camera. Offering the on-site mobility and portability demanded by professionals, it enables high-quality 4K 60p recording.
Achieving high-spec optical performance with a wide-angle 25mm*2 lens and 32x i. ZOOM (4K recording), Panasonic's exclusive high-precision AF provides high-speed, accurate focusing for both 4K and Full-HD shooting.
KEY FEATURES
[PRO FEATURES] Manual rings, ND filters, and 24-bit high resolution linear PCM audio recording, 4: 2: 2 10-bit internal recording, double SD card slots
[WIFI LIVE STREAMING] HD live streaming supported by built-in Wi-Fi
[4K RECORDING] 4K 60p recording in a small and light body with a heat-dispersing design
[LEICA DICOMAR LENS] Wide-angle 25mm 24x optical zoom with 5-Axis Hybrid O. I. S (Optical Image Stabilization) and high-speed and focusing.
[DISPLAY / LVF] The 3. 5-inch monitor (2, 760K-dots) with electrostatic touch panel, plus up/down tiltable viewfinder (1, 555K-dot). Simultaneous LCD output is available.
For full specifications of this model of products please visit the IDX site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The VL-2000S is a fully simultaneous 2-channel Li-ion V-Mount battery charger with a 100W DC output (4-pin XLR).
Supporting LIFE PLUS mode, the latest advances in charging technology, the VL-2000S can extend battery life up to 20%. The VL-2000S features Power Base mode – the ability to utilize the mounted batteries for powering equipment via the 4pin XLR output.
Low voltage batteries are safely charged with the ‘Recovery Charge’ mode. The charger also houses energy efficient circuitry that will automatically power down the charger when inactive.
KEY FEATURES
| Input Voltage: | AC 100-240V 50/60Hz |
| Quick Charge Current: | Li-ion: 4A (4 channels), 3A (2 channels) |
| Quick Charge System: | Li-ion: Constant current/Constant voltage |
| DC Output: | 100W max |
| Operating Temperature: | 14°F ~ 104°F |
| Dimensions: | 9.19(W) x 3.22(H) x 7.16(D) inches |
| Weight: | 2.74 lbs approx. |
For full specifications of this product please visit the Clear-Com site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The FSII-BP24 is a rugged, water-resistant beltpack that operates in the ISM license-free 2.4 GHz frequency range. Featuring the “Clear-Com Sound”, the FSII-BP24 has high audio bandwidth for superior intelligibility and listening comfort.
KEY FEATURES