For full specifications of this model and all other Hyperdeck family of products please visit Blackmagicdesign site clicking HERE
Professional broadcast decks that record and playback using SD cards and SSD media!
HyperDeck Studio lets you record broadcast quality video files directly onto SD cards and SSD media! The new redesigned HyperDeck Studios feature modern design with more codecs and quieter cooling. All models now support recording to H.264, Apple ProRes or DNxHD files with either PCM or AAC audio. Plus the 4K model adds support for H.265 files! When you've finished recording, media can be mounted on any computer to access the files using your favorite video software. For ISO recording, there's even built in timecode and reference generators for syncing multiple units! All of these powerful features make HyperDeck Studio perfect for broadcast, live production or multi screen digital signage!
Elegantly Designed Professional Broadcast Deck
The new HyperDeck Studio recorders have been totally redesigned with dozens of new features! The advanced models have new broadcast style front panel controls and more connections on the rear panel. The LCD screen supports both light and dark modes, plus the transport control buttons are stronger with a firm professional feel. The Pro models feature a machined metal search dial with increased mass and a soft rubber surface that feels nice to the touch. Plus the search dial features an active clutch, just like a traditional broadcast deck! With dual media slots, you can change cards without interrupting recording! The advanced models even include a front headphone connection and speaker!
4 Great HyperDeck Models!
1 - HyperDeck Studio HD Mini
Miniaturized deck records H.264, ProRes or DNxHD files onto SD/UHS-II cards or external USB disks in SD/HD formats to 1080p60. Includes timecode and reference generators, 3G-SDI in/out and HDMI out.
2 - HyperDeck Studio HD Plus
Includes features of the Mini model plus better transport controls, front panel headphone and speaker, 6G-SDI and fill and key out. Supports all codecs up to 1080p60 and ProRes and DNxHD to 2160p30.
3 - HyperDeck Studio HD Pro
Includes all the features of the Plus model, and adds 2 SSD slots as well as the 2 SD card slots. Also includes machined metal search dial with clutch, SDI monitor out and XLR timecode connections.
4 - HyperDeck Studio 4K Pro (NEW PRODUCT - COMING SOON)
This extremely powerful Ultra HD model records and plays H.264/5, ProRes and DNx files in all SD, HD and Ultra HD standards up to 2160p60. Records SD and HD in H.264 and Ultra HD in H.265.
Perfect for Live Production, Broadcast and Archive
Mastering Recorder
All models record to H.264, ProRes and DNx files, so are perfect for recording broadcast masters! You can even use PCM or AAC audio, plus the 4K model adds H.265 when recording to Ultra HD files. You get everything you need to send shows to broadcasters and for uploading to YouTube.
ISO Recording
All models feature timecode and reference generators, with outputs to loop to other HyperDecks. This means you can build a rack of HyperDeck Studios for ISO camera recording, allowing multi-cam editing after live events! You can even sync cameras to the SDI output and the SDI input has a frame sync!
Digital Signage
HyperDeck Studio is perfect for digital signage as all models have HDMI output for connecting to large screen TVs and projectors. The built in sync generator lets you combine multiple HyperDecks for large multiscreen video walls. There's even FTP for file upload and a protocol for remote control!
Broadcast Archive
HyperDeck Studio supports all SD and HD standards so it’s ideal for archiving old television shows from broadcast decks such as Digital Betacam, Betacam SP, 1", U-matic and VHS. You can even record direct to H.264 to maximize storage. For analog decks, just add a Mini Converter Analog to SDI!
For complete specifications of this product please visit the Datavideo official site clicking HERE
One-person camera crew
The beauty of multiple PTC-150 cameras is the ability to control all of them from a single control panel. Pair up to 4 cameras with the RMC-180 controller, and you can reduce your camera crew to just... you
For full specifications of this product please visit the APUTURE site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
Every aspect of the LS 600d Pro was designed with professionals in mind, with incredible output, a weather-resistant construction, a wide variety of power options, and professional level lighting controls, including Sidus Link, Art-net, and Wireless DMX. This is the LS 600d Pro, and it’s ready to blow away traditional lighting.
KEY FEATURES
| CCT | 5600K±200K |
| CRI | =96 |
| TLCI | =96 |
| CQS | =94 |
| SSI (D56) | =72 |
| Power Consumption | =720W |
| Operating Current | 8A |
| Operating Voltage (Power Supply) | 100V~240V, 50Hz/60Hz |
| Operating Voltage (Battery): V-Mount / Gold Mount (Two Batteries) Half Output | 12.5V-16.8V (14.4/15A) 22V-33.6V (26V/8.5A, 28.8V/7.5A) |
| Operating Voltage (Battery): Voltage V-Mount / Gold Mount (Two Batteries) Full Output | 22V-33.6V (26V/18A, 28.8V/16A) |
| Operating Voltage (3-Pin XLR [48V DC]) | 48V/15A |
| Battery Charging (Voltage) | 16.8V/29.4V |
| Battery Charging (Amperage) | 3A |
| Operating Temperature | -20°C~45°C |
| Control Methods | On-board, 2.4GHz, Sidus Link (Sidus MeshTM), 5-Pin DMX512, Art-net, LumenRadio |
| Wireless Operating Range (2.4GHz) | =100m |
| Wireless Operating Range (Bluetooth) | =80m |
| Wireless Operating Range (LumenRadio) | =100m |
| Screen Type | Adaptive Brightness LCD |
| Firmware Upgradeable | USB (FAT16/FAT32), Sidus Link OTA |
| Cooling Method | Active Cooling |
| Weatherproofing | Dust & Light Rain Resistant |
| Cable Type: Max Head Cable Length | 6m |
| Cable Type: Power Cable | Neutrik® powerCON AC Power Cable (6m) |
| Accessory Mount | Bowens Mount |
| Mounting | 16mm / 28mm | 5/8in (Baby Pin) / 1.125in (Junior Pin) |
| Carrying Case | 16mm / 28mm | 5/8in (Baby Pin) / 1.125in (Junior Pin) |
| Weight: Lamp Head w/ Yoke | 4.64kg / 10.23lbs |
| Weight: Control Box (V-Mount) | 5.8kg / 12.79lbs |
| Weight: Control Box (Gold Mount) | 5.8kg / 12.79lbs |
| Weight: Lightning Clamp | 670g / 1.48lbs |
| Weight (Total w/ Case) | 18.2kg / 40.12lbs |
| Dimensions: Lamp Head w/o Yoke | 30.8*15.61*15.01cm / 12.13*6.15*5.91in |
| Dimensions: Lamp Head w/ Yoke | 30.8*25.03*45.6cm / 12.13*9.85*17.95 in |
| Dimensions: Control Box (V-Mount) | 32.41*17.9*14.28cm / 12.76*7.05*5.62in |
| Dimensions: Control Box (Gold-Mount) | 32.41*17.9*13.27cm / 12.76*7.05*5.22in |
| Dimensions: Lightning Clamp | 10.35*8.74*12.5cm / 4.07*3.44*4.92in |
| Dimensions: Case | 62.5*43.5*39cm / 24.61*17.13*15.35in |
For full specifications of this product please visit the SONY site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The a6600 packs in the features, to deliver what you need for just about any situation you encounter – fast AF, steady image stabilisation and stunning image quality, a high-capacity battery and serious 4K HDR (HLG) movie shooting.
KEY FEATURES
For full specifications of this product please visit the SHURE site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
Large conference and convention installations come with unique wireless challenges. A campus-wide solution, ULX-D® Digital Wireless is secure, scalable, and durable. From managing diverse sound sources to protecting RF from smartphones and other stray signals, the intelligent system solves wireless problems of all sizes.
How it works
ULX-D pushes wireless audio further. More streamlined. Higher density. Up to 47 systems running simultaneously within 6 MHz. That’s one reason it’s become the standard bearer for installed digital wireless. And you can hear it in crystal clear performances around the world.
Why it is better
The 24-bit digital audio and the wide frequency response capture the sound as clearly and accurately as it was produced.
Scalable Control
The network is always yours to command with proven Shure tools like Wireless Workbench®, SystemOn, Axient Spectrum Manager, as well as AMX & Crestron integration and Dante audio.
Secure Sound
Confidentiality is ensured via AES-256 encryption that generates a randomized key for each use.
KEY FEATURES
For full specifications of this product please visit the RODE site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The VideoMic GO II is designed to make capturing incredible audio incredibly easy. Ultra-lightweight and compact, with powerful features that are simple to use, it is perfect for all forms of content creation with a camera, smartphone or tablet, or computer. It’s time to take your content to the next level.
Incredible Sound with Ease
You don’t need to be an audio expert to get incredible sound. The VideoMic GO II does all the hard work for you. Featuring the same annular line tube technology as our VideoMic NTG and NTG5 microphones, it delivers rich, full-bodied audio that is perfect for a wide range of recording applications. It is a highly directional microphone, meaning it focuses on what you have it pointed at while reducing background noise, giving you crystal-clear, professional sound with ease.
The VideoMic GO II also comes with a ?high-quality windshield for capturing clean recordings outdoors? and reducing plosives, plus a professional shockmount for superior absorption of handling noise.
KEY FEATURES
For full specifications of this model of products please visit the IDX site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
CUE-H90 is IDX’s most economical Li-ion V-Mount battery in the 90-100Wh battery class. With a capacity of 90Wh and a maximum discharge rate of 7A/85W, the CUE-H90 is ideal for small to midsize cameras. The CUE-H90 also comes equipped with a built-in D-Tap connector capable of taking a 80W load for powering accessories.
*Not compatible with D-Tap charging
KEY FEATURES
| Capacity: | 90Wh (14.8V/ 6.02Ah) |
| Max Output Voltage: | 16.8V DC |
| Nominal Voltage: | 14.8V DC |
| Max Discharge Current: | 7A‡ |
| D-Tap: | 80W each |
| End Voltage: | 11.2V |
| Battery Protection: | Over charge, Over discharge, Over current |
| Ambient Temperature: | To charge: 32°F ~ 104°F (50°F ~ 86°F recommended) To discharge: -4°F ~ 113°F (50°F ~ 104°F recommended) To store: -4°F ~ 113°F (less than 1 month) |
| Dimensions: | 3.82(W) x 5.75(H) x 1.54(D) inches |
| Weight: | 1.34 lbs approx. |
| ‡ may vary depending on the operating temperature |
For full specifications of this product and all its variations (sizes, accessories, etc.), please visit the MOVMAX SUCTION CUP BRACKET site by clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The Suction Cup with 5" Bracket from MOVMAX features a locking suction cup with an adjustable 5" mounting arm for mounting a small camera or accessory onto a window, windshield, or other flat, smooth surface. The 4.5" suction cup mounts onto a flat surface and locks with a strong suction and it supports a camera or accessory up to 22 lb.
The adjustable tilt arm measures 5" in length and it has a tilting range of 210°. It features two joints and a mounting head for your camera or accessory with a 1/4"-20 screw platform that features anti-slip rubber padding and it can rotate up to 280°. The arm can also be removed at the joint to offset the camera platform using the separately available Longitudinal Offset Connector.
Check MOVMAX Suction Cup video:
For full specifications of this product please visit the SHURE site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
Big sound. Full sound. Sophisticated sound. Is your mic living up to the power of your vocal? For decades, the BETA® 58A has been through the wringer, pushing voice to the forefront on the biggest stages in the world. For sound that commands the attention of the entire crowd, this is your microphone.
KEY FEATURES
For full specifications of this product please visit the Clear-Com site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The BP-Mount is a universal beltpack mounting kit for Encore, HelixNet and FreeSpeak II beltpacks.
KEY FEATURES