For full specifications of this product please visit the SHURE site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
A snare crack. An arpeggiated chord. A powerful saxophone solo. Whether on stage or in the studio, the notes that flow from your instrument connects your audience on a visceral level. And such sounds need a mic that can handle its strength. For every acoustic condition, the SM57 delivers the power of your playing to every fan in the house.
For full specifications of this model of products please visit the IDX site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The VL-4X is a slim, lightweight, affordable 4-channel charger. Dual Simultaneous/Sequential feature charges up to 4 batteries total with any 2 simultaneously. The included AC adapter doubles as a 90W DC power supply
KEY FEATURES
| AC Adapter Input Voltage: | AC 100-240V 50/60Hz |
| AC Adapter: | YHY15006000 |
| Power Consumption: | 220VA max |
| Charge Current: | 1.9A/ max 2.7A |
| Charging Method: | Constant current/Constant voltage |
| DC Output: | 90W (via included AC adapter) |
| Operating Temperature: | 32°F ~ 104°F |
| Dimensions: | 3.56(W) x 6.96(H) x 9.84(D) inches |
| Weight (Charger): | 2.42 lbs approx. |
| Weight (AC Adapter): | 0.99 lbs approx. |
For full specifications of this product please visit the Clear-Com site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The DX340ES system supports hands-free, two-way digital conversations with interfacing for two channels of external radio or intercom communications. Its compact design makes it highly portable and very quick to set up and operate.
KEY FEATURES
For full specifications of this product please visit the APUTURE site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
Every aspect of the LS 600d Pro was designed with professionals in mind, with incredible output, a weather-resistant construction, a wide variety of power options, and professional level lighting controls, including Sidus Link, Art-net, and Wireless DMX. This is the LS 600d Pro, and it’s ready to blow away traditional lighting.
KEY FEATURES
| CCT | 5600K±200K |
| CRI | =96 |
| TLCI | =96 |
| CQS | =94 |
| SSI (D56) | =72 |
| Power Consumption | =720W |
| Operating Current | 8A |
| Operating Voltage (Power Supply) | 100V~240V, 50Hz/60Hz |
| Operating Voltage (Battery): V-Mount / Gold Mount (Two Batteries) Half Output | 12.5V-16.8V (14.4/15A) 22V-33.6V (26V/8.5A, 28.8V/7.5A) |
| Operating Voltage (Battery): Voltage V-Mount / Gold Mount (Two Batteries) Full Output | 22V-33.6V (26V/18A, 28.8V/16A) |
| Operating Voltage (3-Pin XLR [48V DC]) | 48V/15A |
| Battery Charging (Voltage) | 16.8V/29.4V |
| Battery Charging (Amperage) | 3A |
| Operating Temperature | -20°C~45°C |
| Control Methods | On-board, 2.4GHz, Sidus Link (Sidus MeshTM), 5-Pin DMX512, Art-net, LumenRadio |
| Wireless Operating Range (2.4GHz) | =100m |
| Wireless Operating Range (Bluetooth) | =80m |
| Wireless Operating Range (LumenRadio) | =100m |
| Screen Type | Adaptive Brightness LCD |
| Firmware Upgradeable | USB (FAT16/FAT32), Sidus Link OTA |
| Cooling Method | Active Cooling |
| Weatherproofing | Dust & Light Rain Resistant |
| Cable Type: Max Head Cable Length | 6m |
| Cable Type: Power Cable | Neutrik® powerCON AC Power Cable (6m) |
| Accessory Mount | Bowens Mount |
| Mounting | 16mm / 28mm | 5/8in (Baby Pin) / 1.125in (Junior Pin) |
| Carrying Case | 16mm / 28mm | 5/8in (Baby Pin) / 1.125in (Junior Pin) |
| Weight: Lamp Head w/ Yoke | 4.64kg / 10.23lbs |
| Weight: Control Box (V-Mount) | 5.8kg / 12.79lbs |
| Weight: Control Box (Gold Mount) | 5.8kg / 12.79lbs |
| Weight: Lightning Clamp | 670g / 1.48lbs |
| Weight (Total w/ Case) | 18.2kg / 40.12lbs |
| Dimensions: Lamp Head w/o Yoke | 30.8*15.61*15.01cm / 12.13*6.15*5.91in |
| Dimensions: Lamp Head w/ Yoke | 30.8*25.03*45.6cm / 12.13*9.85*17.95 in |
| Dimensions: Control Box (V-Mount) | 32.41*17.9*14.28cm / 12.76*7.05*5.62in |
| Dimensions: Control Box (Gold-Mount) | 32.41*17.9*13.27cm / 12.76*7.05*5.22in |
| Dimensions: Lightning Clamp | 10.35*8.74*12.5cm / 4.07*3.44*4.92in |
| Dimensions: Case | 62.5*43.5*39cm / 24.61*17.13*15.35in |
For complete specifications of this product please visit the Datavideo official site clicking HERE
Simple-to-use physical hardware interface
The SEB-1200's intuitive control panel (RMC-260) makes switching a piece-of-cake for new and experienced users. Supports 6 HD inputs and 4 outputs in HDMI and SDI.

For full specifications of this product please visit the SHURE site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
Video conferencing and working from home are the new normal. Make sure you sound professional and are heard clearly during important pitches, presentations and proposals with the MV5C Home Office Microphone. The MV5C can be used with or without headphones. Simply plug it in with the supplied cables to a Mac or Windows computer and join your virtual meetings with the confidence that you sound just as good at home as you do in the boardroom. Compatible with third-party software conferencing platforms including Zoom and Microsoft Teams.
KEY FEATURES
For full specifications of this product please visit the RODE site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The VideoMicro is a high-quality on-camera microphone that's ideal for vlogging and filmmaking with a camera or smartphone. Ultra-compact and lightweight, it's the perfect microphone for capturing incredible audio to accompany inspiring vision.
Upgrade your audio
Using an high-quality external microphone is the easiest way to significatly improve your camera's audio. With its high-quality condenser capsule and cardioid polar pattern, the VideoMicro delivers crisp, clear, natural-sounding audio that's ideal for vlogging and run-and-gun filmmaking.
Compact Versatility
The VideoMicro is ultra compact and weighs just 42g, making it perfect for use with smaller cameras as well as smartphones and other mobile devices (additional SC7 cable required). It also excels when used on a boompole and with its high-grade ceramic coating and deluxe furry windshield, it's great for use outdoors in a variety of filmmaking scenarios, making the VideoMicro a supremely versatile compact microphone.
KEY FEATURES
For full specifications of this model of products please visit the IDX site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The VL-2000S is a fully simultaneous 2-channel Li-ion V-Mount battery charger with a 100W DC output (4-pin XLR).
Supporting LIFE PLUS mode, the latest advances in charging technology, the VL-2000S can extend battery life up to 20%. The VL-2000S features Power Base mode – the ability to utilize the mounted batteries for powering equipment via the 4pin XLR output.
Low voltage batteries are safely charged with the ‘Recovery Charge’ mode. The charger also houses energy efficient circuitry that will automatically power down the charger when inactive.
KEY FEATURES
| Input Voltage: | AC 100-240V 50/60Hz |
| Quick Charge Current: | Li-ion: 4A (4 channels), 3A (2 channels) |
| Quick Charge System: | Li-ion: Constant current/Constant voltage |
| DC Output: | 100W max |
| Operating Temperature: | 14°F ~ 104°F |
| Dimensions: | 9.19(W) x 3.22(H) x 7.16(D) inches |
| Weight: | 2.74 lbs approx. |
For full specifications of this model of products please visit the IDX site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The VL-4Si is a fully simultaneous, high speed 4-channel charger. To monitor the charge status of each individual battery, an LCD display and control panel is located on the front of the unit.
Together with IDX’s Battery Management System software, the VL-4Si – via PC interface – provides detailed battery data to help manage and extend the life of a customer’s battery inventory. This is ideal for network operations and rental facilities.
KEY FEATURES
| Input Voltage: | AC 100-240V 50/60Hz |
| Power Consumption: | 310VA max |
| Quick Charge Current: | Li-ion: 2.3A (4 channels), 3A (1-3 channels) Ni-CD/Ni-MH: 1.9A (1-4 channels) |
| Quick Charge System: | Li-ion: Constant current/Constant voltage Ni-CD/Ni-MH: Constant current |
| Pre-Charge Current: | 360mA approx |
| Operating Temperature: | 14°F ~ 104°F |
| Dimensions: | 6.14(W) x 6.02(H) x 11.34(D) inches |
| Weight: | 7.05 lbs approx. |
| Included Accessories: | Battery Management Software, (1) USB cable |
For full specifications of this model of products please visit the IDX site clicking HERE
PRODUCT DETAILS
The MC-2U is a dual channel charger for Sony BP-U type batteries. It also has a 12V DC output to directly power camcorders such as the Sony PMW and PXW series.
* Available only in North America
KEY FEATURES
| Battery: | 1 ch | 2 ch |
| IDX SB-U50 | 2:15 | calculating |
| IDX SB-U98 | 4:10 | 7:40 |
| Sony BP-U35 | 1:40 | calculating |
| Input Voltage: | AC 100-240V 50/60Hz |
| Output: | DC 12V, 1.9A |
| Power Consumption: | 60W |
| Charge Current: | 1.9A |
| Compatible Battery: | Sony BP-U30/U35/U60/U70/U90/U100 IDX SB-U50/U98 |
| Dimensions: | 5.35(W) x 4.33(H) x 2.09(D) inches |
| Weight: | 0.79 lbs approx. |